HobbyCukrár.sk

Slivkový kysnutý koláč

Koláče z kysnutého cesta majú v mojom srdiečku špeciálne miesto. Milujem ich chuť čerstvo po upečení ale svoje nezameniteľné čaro má aj vôňa samotného cesta, ešte keď len kysne. Svoje čaro má aj surové kysnuté cesto, ale len chvíľu, kým vám nezačne kysnúť v bruchu... Slivkový kysnutý koláč je pre mňa skôr hlavné jedlo ako dezert, lebo jeho jedenie nikdy nekončí pri jednom kúsku. To je aj dôvod, prečo je na fotke koláč pred upečením. Po upečení nebolo veľa príležitosti koláč odfotiť. Chvíľu som si vravela, že ho odfotím potom, ale "potom" už nebolo čo fotiť, len prázdny plech so zbytkami a tie neboli veľmi fotogenické:)

 

príprava 30 minút

odpočívanie cesta 60 minút

pečenie 15 minút/ 200°C a 5 minút/ 250°C

30 kúskov

 

KVÁSOK

1kocka droždia

1PL cukru

1PL hladkej múky

1dcl vlažného mlieka

CESTO

450g múky (ja dávam pól na pól hladkú a polohrubú múku)

90g práškového cukru

50ml oleja

2dcl vlažného mlieka

soľ

kôra z citrónu

trocha oleja na vymastenie plechu

"PLNKA"

2-3 poháre zabáraných sliviek (aj čerstvé slivky sú prudko použiteľné, cca 1,5kg)

škorica

POSÝPKA

150g hrubej múky

100g kryštálového cukru

1ks vanilkového cukru

100g masla


  1. Krokom číslo jedna je príprava kvásku. V miske zmiešajte všetky ingrediencie na kvások. Droždia vám stačí použiť len polovicu. V prípade, že neviem, čo s tou druhou polovicou, používam droždie celé. Kvások nám po niekoľkých minútach narastie a je plný bubliniek.
  2. Cesto môžete pripraviť dvomi spôsobmi. Ak ste silný, tak vlastnými rukami, ak ste menej silný alebo máte jednoducho pozitívny vzťah k technike, použite kuchynský robot s nástavcom hák. Do misy dajte múku, cukor, soľ, olej, citrónovú kôru, mlieko a kvások. Vypracujte hladké nelepivé cesto, kľudne nechajte robot miesiť na nízkých otáčkach cesto cca 10 minút. Počas miesenia stroj vypnite a premiešajte cesto aj stierkou/ varechou, aby vám na spodu misy neostávali nepremiešané suroviny. Cesto nie je príliš husté a ani riedke. Vypracované cesto poprášte múkou a prikryte utierkou. Kedysi som cesto prikrývala aj potravinárskou fóliou, ale keďže planéta je plná zbytočných plastov, vrátila som sa k roky osvedčenej utierke. Cesto nechajte kysnúť cca 45-60 minút.
  3. Počas kysnutia si dajte rúru predhriať na 200 stupňov. Ak ste sa rozhodli použiť čerstvé slivky, začnite s ich odkôstkovaním. Ja slivky krájam na štvrtiny, aby sa ich na cesto zmestilo, čo najviac. Ak máte sliviek menej, rozkrájajte ich len na polovice. 
  4. Vykysnuté cesto vypracujte v rukách, aby ste z neho vytlačili trochu vzduchu. Plech potrite olejom.Cesto roztiahnite na plech. Cesto nemusíte vaľkať, stačí ak máte na rukách trochu oleja, položíte ho do plechu a pekne roztiahnete. Cesto bude klásť síce trochu odpor a na okrajoch sa bude sťahovať, ale to len kým ho nezaťažíte slivkami. Na cesto rozložte slivky (rezanou stranou nahor, šupkou nadolo). Ja som použila slivky z troch pohárov. Ak používam zavárané slivky, tak ich polejem aj trochou šťavy. Mnou doma robený slivkový kompót neobsahuje žiaden pridaný cukor ani tekutinu, sťava v kompóte je preto hustá.
  5. Slivky posypem škoricou a posýpkou. Posýpku získate zmiešaním masla, cukru a múky. Ja to robím v kuchynskom robote, ale môžete ju spraviť aj rukami. Nespracuvávajte posýpku rukami veľmi dlho, teplo z rúk vám rozstopí maslo a skôr ako posýpku budete mať cesto podobné tomu na linecké koláčiky :) 
  6. Koláč pečte v rúre vyhriatej na 200 stupňov 15 minút. Potom teplotu zvýšte na 250 stupňov a pečte ešte 5 minút.
  7. Trpezliví jedia koláč až keď vychladne, menej trpezliví ho ochutnajú už oveľa skôr :)